Mateřské centrum Karolínka v Trutnově

Naše mateřské centrum otevřelo své brány počátkem dubna 2001.

Idea je totožná s obecnými zásadami o činnosti mateřských center, a přesto je zcela originální a specifické.

V našem centru se  nachází toto zázemí:

  • herna s množstvím hraček pro děti od 0 do 4 let s jídelním koutkem a minikuchyňkou
  • herna - tělocvična, která je oddělitelná od běžné herny a jídelního koutu
  • studovna - místnost pro individuální práci
  • kuchyň a kuchyňka (sporák, mikrovlnka, lednice, kávovar, rychlovarná konvice, myčka, běžné kuchyňské nádobí, náčiní a pomůcky)
  • hygienické zázemí - dětské záchody a umyvadla, nočníky, sprcha
  • klidová místnost pro kojení, přebalovací pult
  • polohovací lehátka, krmící židličky, deky, polštáře, šátek na nošení miminek, gymnastické a relaxační míče, dětské matrace pro odpočinek, klouzačka, bazének s kuličkami a moho dalšího
  • hajárna pro miminka (kočárky na spaní k dispozici) - nachází se v chladnější místnosti, proto s tím počítejte při balení oblečení, které budete mít s sebou

 

Mateřská centra obecně

článek prezidentky SítěMC Rut Kolinské - zde

Abychom přiblížili činnost, která je spojena s organizací a provozem mateřského centra, bylo by dobré popsat provoz mateřských center obecně.

Cílem mateřských center je poskytnout prostor ženám, které jsou v domácnosti a starají se o malé děti. Centra zastávají heslo "Matky matkám a Laici laikům". Prakticky to znamená, že centra zakládají, zřizují a pracují v nich maminky dobrovolně a zcela bez nároku na mzdu. Mateřské centrum přispěje maminkám, které jsou na mateřské dovolené, k dalšímu vzdělávání a osobnímu růstu, ale i k aktivnímu a radostnému prožití mateřské dovolené, která může být jinak degradována na pouhé přežívání. Společností zlehčované postavení ženy ji žene co nejdříve zpět do zaměstnání, aby znovu nabyla společenského uznání.

Principem existence center je dávání a přijímání, učení a učení se, vzájemná služba.

Smyslem mateřských center je budování aktivity zdola, bez níž se neobejde demokratizace a emancipace společnosti. Ženy na mateřské dovolené tvoří svým počtem nezanedbatelnou skupinu voličů, o niž se však žádné politické uskupení cíleně nezajímá. Není zde žádná organizace, která by prosazovala její oprávněné zájmy vyplývající z jejího postavení ve společnosti.

Náplň mateřských center vychází z potřeb maminek a jejich dětí. Těžiště spočívá v poskytnutí prostoru pro scházení. Herna slouží dětem, kavárenský koutek maminkám. V centrech cvičí děti i maminky, těhotné, probíhají vytvarné a pracovní dílny, burzy, kluby dvojčat, handicapovaných dětí, přednášky, prezentace, besedy, konzultace,... Maminky často nabízejí pro ostaní i své profesní dovednosti, např. vedou cvičení, poskytují poradenství atd...

Jak plyne čas, mění se i původní cíl a cesta mateřských center obecně. Jelikož se stávají metodickými a vzdělávacími středisky, případně místem, kde se konají volnočasové aktivity, již personální pokrytí dobrovolníky často nestačí. Proto se hledají veškeré možnosti, jak uplatit alespoň jednu pracovní sílu na částečný, případně celý pracovní úvazek.